De smukke unge mennesker – Kim Larsen plakat
197,00 kr. – 397,00 kr.
Plakat med sangteksten til Kim Larsens “De smukke unge mennesker”.
De smukke unge mennesker af Kim Larsen & Bellami – musikplakat
De smukke unge mennesker, sunget af Kim Larsen. Sangen er skrevet af Kim Larsen & Bellami. Den optræder på albummet “Yummi Yummi” fra 1988. Sangen er skrevet til Sylvester Larsen, Kim Larsens søn. Sangen blev skrevet i anledningen af sønnens konfirmation. Sylvester er iøvrigt opkaldt efter Kim Larsens gode ven, kunstneren, skuespilleren og sangeren, Leif Sylvester.
Sangen handler om barnets opvækst fra nyfødt til voksen. “De kom flyvende med storken”. Således indledes den smukke sang. En dag flyver barnet fra reden, når det er blevet voksent: “Åh de smutter før man ved det, pludselig er de stukket af, som legesyge sommerfugle, den allerførste sommerdag”. Sangen er ikke sørgelig. Den beskriver faktuelt, at tiden går alt for hurtigt. Pludselig skal barnet tage afsked med barndommen. Det er blevet voksent. Samtidig er det forældrenes afsked med barnet. Nu skal de give slip, og lade barnet leve sit liv: “Hvad det er de vil med livet, det kan kun de selv forstå, åh de smukke unge mennesker, gid de længe leve må.” Kim Larsen synger om, at de skal fortsætte af den vej, de selv ønsker. Det “kan kun de selv forstå”.
Siden sangens udgivelse er den blevet flittigt benyttet til at synge til bryllupper, konfirmationer og studentergilder.
Plakaten forestiller en ung mand og en ung kvinde, som kysser hinanden ved siden af teksten i form af et hjerte..
Plakaten med De smukke unge mennesker er en ideel gaveidé til den 18-årige, til studenten, til konfirmanden eller til barnet som er blevet voksent, og nu skal flytte hjemmefra.
Du kan købe musikplakaten i 5 forskellige størrelser.
Genre: pop, dansk pop
Rammer
OBS: Ramme er IKKE inkl. i prisen. Songshape kan levere dine plakater inkl. en stilren egetræsramme, eller i en enkel sort ramme i aluminium. Er du interesseret i at få plakaten indrammet, så se udvalget af rammer.
Rettigheder og licensaftaler
Der er ophavsret på langt de fleste sangtekster og digte m.v.. Det kræver derfor tilladelse, og i nogle tilfælde en licensaftale, før man kan udgive en plakat, der indeholder tekster skrevet af en anden. Songshape sørger selvfølgelig for at alle at indhente de nødvendige tilladelser inden en plakat udgives.
Andre kunder ser også
-
Sød musik – Rasmus Nøhr
197,00 kr. – 397,00 kr.
-
Roskilde State of Mind – Per Vers plakat
197,00 kr. – 397,00 kr.
-
Nu falmer skoven trindt om land plakat
197,00 kr. – 397,00 kr.
-
I Just Called To Say I Love You – Stevie Wonder plakat
197,00 kr. – 397,00 kr.